Participatívny rozpočet bude možno aj v Martine

Autor: Stanislav Thomka | 16.9.2019 o 21:00 | (upravené 18.9.2019 o 13:06) Karma článku: 1,15 | Prečítané:  408x

Už viac ako dva roky bolo v Martine počuť o nutnosti zaviesť participatívny rozpočet. Vyzerá, že verejnosť sa bude môcť spolupodieľať na rozhodovaní kam pôjdu verejné financie.

Na zasadnutí Žilinského samosprávneho kraja sme práve dnes prejednávali počet žiadostí a výšku podpory v dotačnom programe - participatívny rozpočet. Pre rok 2019 v rámci tejto výzvy bolo pre celý kraj určených 140.000 €. Z predložených 51 žiadostí bolo podporených 38 projektov v celkovej výške 117.800 €. Bolo to prvýkrát, kedy Žilinský kraj dal takýmto spôsobom participovať verejnosti na výdavkoch z rozpočtu. Žilinský kraj to zvládol, na rade je teraz mesto Martin.

No a práve dnes vyšla vonku informácia, že vedenie mesta Martin dá participatívnemu rozpočtu zelenú a že v pilotnom ročníku, sa budú môcť občania nášho mesta uchádzať o 21.000 €, ktoré si rozdelí 7 projektov. Predpokladám, že tento proces schválenia a realizácie bude ešte prednesený na zastupiteľstve. Finančná podpora by sa mala týkať projektov zameraných na rôzne občianske aktivity, komunity, občianske združenia a dobrovoľníctvo.

Môj príspevok spred týždňa do miestnych novín bol vo veľmi podobnom duchu a verím, že aj on prispel pozitívne k rozhodnutiu vedenia mesta ku krokom k participácií občanov. 

Písal som, že okrem zapájania verejnosti do aktivít mesta sa tu ešte dlhé roky rozpráva o podpore podnikateľského prostredia. Mali by sme prestať o týchto veciach len rozprávať a mali by sme reálne pričiniť o to, aby tomu tak aj v skutočnosti bolo.

Tieto dva chýbajúce faktory (participácia obyvateľov a podpora podnikateľov) chcem skĺbiť do jedného návrhu, ktorý predložím mestskému zastupiteľstvu na schválenie. Mesto Martin každoročne rozdeľuje finančné dotácie na projekty z oblasti kultúry, športu či cestovného ruchu. Môj návrh bude taký, aby sme vyčlenili financie aj na podporu martinských podnikateľských startup projektov.

Podnikatelia alebo združenia, ktoré majú dobré nápady a nemajú peniaze vyhľadajú na ich realizáciu alternatívne formy financovania a práve mesto Martin by sa mohlo stať mesto, ktoré takéto projekty bude podporovať. Súčasne budem navrhovať aby o týchto dotáciách pre podnikateľské subjekty rozhodovala verejnosť. Čo to môže môj priniesť mestu? Pokiaľ sa niektorý z podnikateľských zámerov uchytí a bude úspešný, tak môže vytvoriť nové pracovné miesta v Turci. Zároveň ak sa firmám bude u nás dariť, tak budú do mesta odvádzať vyššie dane.

Môže sa ľahko stať, že sa nám z úspešnej firmy vráti viac peňazí prostredníctvom daní ako sme jej dali my na začiatku pri jej rozbehu. Podpora by sa nemala však týkať len začínajúcich podnikateľských subjektov, ale už aj existujúcich. Všetkých, ktorí majú dobrý nápad a ktorý sa rozhodne verejnosť podporiť svojim hlasovaním. Budúcnosť tohto dotačného systému môže byť skvelá v tom, že samotné úspešné projekty nám zo svojich budúcich ziskov môžu prispievať financiami na podporu ďalších a ďalších nápadov z nášho mesta. 

Mesto bude mať na stole dva návrhy na participáciu občanov pri výdavkoch z rozpočtu. Verím, že obidva dostanú zelenú. 

PS: Ak by sa niekto chcel zapojiť a uchádzať sa o dotáciu a nič ho nenapadá, tak dávam návrh do pléna, žeby mohol požiadať o dotáciu na odstránenie nálepiek z pešej zóny, lebo kým nie sme zatiaľ mesto startupov, tak dozaista sme mesto nálepiek. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Dve tretiny Slovákov si myslia, že vláda podcenila 2. vlnu pandémie.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?