Voda v Turci v ohrození?

Autor: Stanislav Thomka | 13.11.2019 o 14:03 | (upravené 13.11.2019 o 14:45) Karma článku: 5,67 | Prečítané:  2372x

Mesto Martin prišlo s návrhom zmien stanov spoločnosti TURVOD. Oslabenie akcionárov by mohlo mať v budúcnosti fatálne dôsledky pre celý Turiec. Voda je jedna z najdôležitejších vecí, ktorú máme.

 1. Dňa 28. marca 2019 sme v zastupiteľstve v Martine prijali uznesenie číslo 55/19, kde sme sa rozhodli odvolať zástupcu mesta v spoločnosti a vymeniť ho za druhého. Jednalo sa o strategickú spoločnosť Turčianska vodárenská spoločnosť, a.s. v regióne známu aj ako Turvod. Z dozornej rady sme odvolali poslanca - bývalého viceprimátora Milana Malíka. Je to pomerne bežná vec a osobne si myslím, že aj správna, nakoľko keď niekto skončí ako poslanec a už nie je zástupca mesta, je len občan a nemá žiadnu zodpovednosť voči voličom a obyvateľom, nemal by byť súčasťou tak dôležitej spoločnosti. Za nového člena dozornej rady bol zastupiteľstvom zvolený viceprimátor Rudolf Kollár.

 

 1. Okrem toho, že takúto nomináciu schválime na zastupiteľstve musí byť ešte realizovaná na valnom zhromaždení. To sa konalo 29.5.2019 avšak táto výmena neprebehla a toto platné uznesenie mestského zastupiteľstva zo strany primátora mesta Martin nebolo aplikované. Priebeh rokovania zhromaždenia mi potvrdilo viacero účastníkov (starostovia obcí Turca). Zástupcom mesta Martin bol v tomto prípade – primátor Ján Danko. Mesto Martin je v Turvode väčšinový akcionár (52% akcií spoločnosti). Primátor hlasoval za odvolanie starých členov dozornej rady ale odmietol hlasovať za novozvolených členov. Čiže Milana Malíka odvolal ale nehlasoval za Rudolfa Kollára. Na prvý pohľad sa jednalo o patovú situáciu, kde starí členovia sú odvolaní a noví nie sú navolení. Avšak takúto situáciu zachránili stanovy spoločnosti, ktoré mysleli aj na tento prípad a v takomto prípade spoločnosť funguje aj s odvolanými členmi, kým nebudú navolení noví. Zároveň vzišla požiadavka zo strany primátora o zvolanie ďalšieho valného zhromaždenia avšak to valné zhromaždenie sa má týkať zmien stanov spoločnosti. Zároveň povedal akcionárom, že pokiaľ mu ostatní akcionári podporia jeho navrhované zmeny stanov, tak on bude potom hlasovať za nových členov DR. 

 

 1. Primátor dostal otázku, že prečo neplnil vôľu zastupiteľstva a nehlasoval za nových členov dozornej rady tak ako mu to prikazovalo naše uznesenie 55/19. Na to sa vyjadril, že tak nemohol konať nakoľko z rukáva vytiahol staré uznesenie číslo 92 z roku 2015 (neskôr sa ukáže, že toto uznesenie, na ktoré sa odvolával bolo neplatné).

 

Uznesenie 92/2015 - Mestské zastupiteľstvo v Martine zaväzuje zástupcu mesta Martin na rokovaní Valného zhromaždenia Turvod a.s. tak, -  aby zabezpečil návrh zmeny Stanov tejto spoločnosti, v ktorých bude zapracované 50%-tné zastúpenie mesta Martin v DR a predloženie tohto návrhu na rokovanie VZ spoločnosti - do momentu schválenia tohto návrhu neodsúhlasil žiadne personálne, alebo organizačné zmeny v DR spoločnosti.

 

Na základe tohto uznesenia (NEPLATNÉHO) mal primátor zabezpečiť zapracovanie 50%-tného zastúpenia mesta Martin v DR, avšak v navrhovaných zmenách, ktoré nám predložil na rokovanie mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo 19.6.2019 nebola zmienka o tejto požiadavke, ale boli tam úplne iné návrhy, ktoré nemali nič spoločné s uznesením, na ktoré sa odvolával primátor.

K navrhovaným zmenám stanov sa vyjadrila aj DR spoločnosti:

Návrh stanov predložených majoritným akcionárom – mestom Martin je legálny avšak vychádzajúc z bodov 1, 2, 3 tohto, materiál DR má za to, že je narušovaná rovnováha v rozhodovaní medzi majoritným akcionárom a ostatnými. Stanovy sú v neprospech súčasnej pozície minoritných akcionárov. Do budúcnosti vytvárajú možnosť (a to aj pri prípadnej zmene starostov a primátorov) kombináciou personálnych zmien Dozornej rady a Predstavenstva s možným súbehom aj ďalšej zmeny stanov ovládnuť spoločnosť jedným akcionárom, alebo skupinou akcionárov, prípadne iným, dnes cudzím subjektom.

Stanoviskom DR je vyjadrenie presvedčenia, že doteraz platné stanovy sú optimálne nastavené pre fungovanie spoločnosti pri rešpektovaní práv akcionárov s ohľadom na činnosť vo verejnom záujme Turvod a.s.

Členmi DR sú zástupcovia ako zamestnancov, tak aj zástupcovia obcí naprieč celým regiónom Turiec a toto ich stanovisko bolo veľkým výkričníkom, na ktorí sme ako poslanci upriamili pozornosť.  

 1. Napriek negatívnemu stanovisku dozornej rady k navrhovaným zmenám v stanovách, bol tento materiál prednesený na zastupiteľstve 19.6.2019, kde primátor opakovane rozprával, že inak konať nemohol, nakoľko musí presadzovať (NEPLATNÉ) uznesenie o 50% podielu DR zástupcami mesta Martin v DR, pritom tento jeho návrh neobsahoval informáciu o posilnení DR zástupcami mesta.

Počas rokovania tohto mestského zastupiteľstva kolega poslanec Kašuba povedal, že uznesenie o ktoré sa primátor opiera nie je platné, nakoľko bolo 30.5.2016 zrušené a je NEPLATNÉ. Táto situácia sa ukázala ako pravdivá a primátor teda nebol viazaný žiadnym uznesením z minulosti a nakoniec návrh na zmeny stanov stiahol.

Pokiaľ by prešli navrhované zmeny tak by bolo oslabené súčasné postavenie minoritných akcionárov. Verím, že nikto nemá v záujme, aby tak strategická spoločnosť ako je Turčianska vodárenská spoločnosť skončila v súkromných rukách.

 1. Mne to však nedalo a vrátil som sa úplne na začiatok. Požiadal som primátora Jána Danka, aby mi dal k nahliadnutiu platné uznesenia, ktoré mu odovzdalo predchádzajúce vedenie mesta Martin, keďže sa opieral o uznesenie, ktoré platné nebolo. Medzi platnými uzneseniami z roku 2015, ktoré boli odovzdané novému vedeniu mesta boli uznesenia 12/15, 45/15, 54/15,78/15 a 123/15 ale to (92/15), na ktoré sa od začiatku  odvolával, tak to medzi nimi nebolo.

Genéza:

 1. Bývalé vedenie mesta odovzdalo platné uznesenia z roku 2015 – 2018 – medzi nimi nefigurovalo uznesenie 92/15.
 2. Nový primátor sa rozhodol neplniť naše platné uznesenie číslo 55/19, odvolajúc sa na uznesenie 92/15 o zmenách stanov – pričom to platné nebolo.
 3. Navrhol zmeny stanov, ktoré však neprihliadali ani na uznesenie 92/15, na ktoré sa odvolával.
 4. DR (zástupcovia celého Turca) sa vyjadrila negatívne k navrhovaným stanovám
 5. Návrh na zmeny stanov stiahol.
 6. Nakoniec na valnom zhromaždení sa rozhodol plniť naše uznesenie a vymenil starého člena DR za nového.

Súčasný stav je podľa mňa správny. Mesto Martin je väčšinový akcionár (52%) ale bez minoritných akcionárov (Vrútky, Turčianske Teplice, Turany, Sučany ako aj ostatné obce regiónu Turiec) toho veľa nezmôže. V tak dôležitej spoločnosti ako Turvod je, treba ťahať za jeden povraz. 

Ohľadne celej tejto situácie som sa rozprával s viacerými starostami a jeden z nich mi povedal vetu, ktorá znela hrdosťou. Tá veta znela: „spravím všetko preto, aby som ochránil našu vodu“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?