Možné pochybenia v prípade školy Hurbanka zo strany mesta Martin.

Autor: Stanislav Thomka | 13.1.2020 o 23:12 | (upravené 15.1.2020 o 22:35) Karma článku: 10,06 | Prečítané:  5432x

V meste Martin už približne mesiac prebieha čulá diskusia o voľbe novej riaditeľky ZŠ s MŠ na ulici Hurbanova. Ako poslanca mesta sa ma denne viacerí pýtate na to, ako sa táto situácia vyvíja. 

Aby sa čitateľ dostal do obrazu prikladám reportáže, ktoré viedli k výpovediam zamestnancov po voľbe novej riaditeľky školy: 

https://www.noviny.sk/slovensko/501397-zakladna-skola-v-martine-riesi-vazny-problem-takmer-polovica-ucitelov-uz-podala-vypovede

https://myturiec.sme.sk/c/22298009/na-hurbanke-to-vrie-27-ucitelov-dalo-vypovede.html

https://www.tvnoviny.sk/domace/1986398_najvacsej-zakladnej-skole-v-martine-hrozi-zatvorenie-polovica-ucitelov-dala-vypoved?fbclid=IwAR3NR4QWfTKuk8CH3YfGcSpI_1macC5VdaxAV2GsPuxd_Kl0uxkGl3nUoqY

Obe strany "sporu" cítia krivdu a táto krivda môže vyplývať aj z možných pochybení zo strany mesta ako zriaďovateľa. 

Osobne si myslím, že mesto viackrát v tomto procese pochybilo. Sú to chyby, z ktorých by sme si mali brať do budúcnosti príklad a vyvarovať sa im. Ak by tieto chyby mesto nespravilo možno by voľba dopadla úplne rovnako, ale možno nie. Avšak keby ich nespravilo, tak nám to ľudia nedávajú za vinu a my by sme nemuseli teraz čeliť situácií, že už 35 zamestnancov školy dalo výpoveď novému vedeniu školy.

Pochybenie číslo 1

Dňa 26.9.2019 sa uskutočnilo mestské  zastupiteľstvo, kde z môjho pohľadu došlo k prvému pochybeniu. Táto skutočnosť odznela aj verejne v bode rokovania – prikladám link: https://tvturiec.eu/mestske-zastupitelstvo-mesta-martin-dna-26-9-2019/ schvaľovaný bod programu je včase 2:47. Návrh na delegovanie zástupcov mesta ako zriaďovateľa do rady školy Hurbanova. Mesto už počas tohto bodu programu bolo zo strany poslancov konfrontované, že je nezvyčajné, aby v rade školy bol poslanec z inej mestskej časti. Takýto poslanec tak nemá žiadnu zodpovednosť voči obyvateľom mestskej časti Košúty, kde sa škola nachádza. O to viac nezvyčajné to bolo v tomto prípade, keď poslanec mestskej časti Košúty Dušan Kubička, prejavil záujem byť v rade školy vo svojej mestskej časti. Ja osobne som v rade školy v Priekope, v mestskej časti, za ktorú som bol zvolený, v škole ktorú som navštevoval, školu, pre ktorú chcem naozaj len to najlepšie. Mesto pri tomto návrhu zvolilo do rady školy ZŠ s MŠ na ulici Hurbanova, poslanca mestskej časti Podháj-Stráne MUDr. Šucha. Štrajkujúci rodičia a učitelia prejavili nespokojnosť s výberom poslanca z inej mestskej časti do rady školy a toto nelogické rozhodnutie mesta dávajú do súvislosti s následnou voľbou riaditeľky školy.

Pochybenie č. 2

Dňa 19.12.2019 sa konalo mestské zastupiteľstvo, kde sa primátor mesta Martin rozhodol, že nebude odvysielaný záznam zastupiteľstva v priamom prenose v lokálnej televízií Turiec. Schválili sme v ňom doplnený bod programu - informácia k situácii, ktorá je na ZŠ s MŠ Hurbanova po voľbe riaditeľa školy. Tu sa vnucuje otázka, prečo do dnešného dňa nie je záznam z daného zastupiteľstva verejne dostupný na internete. V minulosti bývali záznamy zo zastupiteľstva do týždňa zverejnené a teraz tomu bude už skoro mesiac. Čo si majú ľudia o tom myslieť? Zas si len môžu domýšľať...

Pochybenie č. 3

Primátor mesta Martin Ján Danko povedal pre média, že disponuje právnou analýzou, ktorá však nie je verejnosti známa a dostupná. Táto analýza má tvrdiť, že nemal inú možnosť ako vymenovať za riaditeľku p. Královancovú. Zároveň dodal, že má informácie o tom, že keby tak nespravil, tak malo byť na neho podané trestné oznámenie. Kto chcel a z akého dôvodu podať trestné oznámenie na primátora mesta? Po tomto vyhlásení primátora sú na stole ďalšie a ďalšie otázky verejnosti a osobne by to zaujímalo aj mňa. Čo sa týka právnej analýzy, ktorá mu nedáva inú možnosť len riaditeľku vymenovať, tak tá si rozporuje s výkladom zo stránky https://www.direktor.sk/sk/aktuality/neakceptovanie-navrhu-rady-skoly-na-vymenovanie-riaditela.a-4379.html, kde sa píše práve o možnosti nevymenovať riaditeľa zo strany zriaďovateľa. Predložením právnej analýzy, ktorou disponuje primátor, by sme odstránili ďalší tieň podozrenia, ktorý je aktuálne vrhaný na mesto.

Pochybenie č. 4

Upokojiť situáciu na najväčšej škole v Martine mohol primátor stretnutím so zamestnancami tejto školy. Osobne som dúfal, že avizované stretnutie prebehne, ale stretnutia sa nezúčastnil samotný primátor. Bez nedostatočnej komunikácie to ďaleko nedotiahneme a napätie sa naozaj stupňuje každým dňom. A možno zbytočne...

Myslím si, že vedenie mesta podcenilo túto situáciu. Táto situácia na škole ZŠ s MŠ Hurbanova neprospieva ani novej riaditeľke školy, ani štrajkujúcim učiteľom.

Možným riešením a vyvarovaním sa podobných situácii, by mohol byť výber poslancov do školskej rady prioritne z príslušnej mestskej časti, v ktorej sa škola nachádza. Osobne som bol na viacerých výberových konaniach ako člen rady školy a byť za zatvorenými dverami, kde len skupinka ľudí si vypočuje koncept záujemcu o post riaditeľa školy, je na škodu. Aj pre samotných rodičov je dôležité vypočuť si víziu budúceho vedenia školy.

Určite by nebolo na škodu, keby boli tieto prezentácie verejné a aj verejnosť by videla kvalitu jednotlivých kandidátov. Takto jedna strana tvrdí, že lepšia bola jedna a druhá strana tvrdí, že tá druhá. Verejnou prezentáciou by sme mohli dosiahnuť vyššiu kvalitu a objektívnejší výber z kandidátov a mohli by sme sa taktiež vyvarovať nepríjemnej situácií, ktorej čelíme dnes.

Celý text blogu vyplýva z môjho hodnotiaceho úsudku a je to môj osobný pohľad na túto situáciu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.


Už ste čítali?