reklama

Vysťahuje mesto Martin deti z budovy, kde pôsobia už 60. rokov a spraví z nej radnicu?

Áno, takáto je varianta. Vysťahovať deti z budovy, ktorú pred 60. rokmi dostali od Advokátskej komory deti do užívania a spraviť z nej radnicu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Vedenie mesta Martin predkladá na najbližšie zastupiteľstvo návrh na presťahovanie Centra voľného času z budovy na A. Kmeťa 22 do súkromných priestorov Domu odborov Strojár. Priestory DO Strojár sú aktuálne vo vlastníctve súkromnej firmy UTAR - Technologické centrum, spol. s r.o. patriacej do portfólia firiem rodiny Víťazoslava Morica. Všetko smeruje k tomu, že celá budúcnosť CVČ Kamarát bude ohrozená. Dôvodom presťahovania je plánovaná rekonštrukcia budovy bývalej Advokátskej komory, kde sídli Centrum voľného času. Či sa deti vrátia naspäť do budovy, kde pôsobia už viac ako 60 rokov je otázne. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prvom kroku máme na zastupiteľstve 4.6.2020 schváliť samotné presťahovanie organizácie. Ako poslancom nám však nebola ukázaná nájomná zmluva, nevideli sme podmienky za akých máme využívať priestor CVČ Kamarát v súkromných priestoroch a ani nevieme kedy a či sa vrátime po rekonštrukcii do svojich pôvodných priestorov.

CVČ Kamarát je mestská organizácia, ktorej som členom rady školy a pôsobím tu už viac ako 4 roky ako zástupca mesta schválený mestským zastupiteľstvom. Mesto pri svojom zámere sťahovania obišlo radu školy ako aj jej zástupcov z radov mestských poslancov. Nekomunikovali s nimi tento zámer a ani sa nás nepýtalo na potreby detí, ktoré by mali byť zahrnuté v projekte na rekonštrukciu nehnuteľnosti za účelom, aby mohli byť opätovne využívané Centrom voľného času.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na zastupiteľstve 7.5.2020 som položil primátorovi otvorene otázku, že čo je pravdy na sťahovaní CVČ Kamarát. Pýtal som sa to preto, lebo sa mi viacerí rodičia z CVČ vraveli, že primátor chce mať svoju reprezentačnú radnicu v historickej budove na úkor vysťahovania detí z nej. Odpoveď bola zarážajúca a primátor odpovedal, že je tu varianta, že počas rekonštrukcie budovy deti vysťahujeme a možno skončia v budove Strojára (Kino Strojár, alebo známa aj ako Disco Panter club). Neprešiel ani mesiac a je tu návrh na presťahovanie detí, tak ako to spomínal primátor Danko. Či sa deti vrátia po rekonštrukcii naspäť, to nepovedal.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto variantu presťahovania a žiadna iná bude predložená na schválenie už na najbližšom zastupiteľstve. Pravda je taká, že z finančných prostriedkov, ktoré dostaneme zo štátu na obnovu kultúrnych pamiatok máme možnosť zrekonštruovať interiér budovy bývalej Advokátskej komory, kde deti aktuálne pôsobia. Pôsobia tam nepretržite už viac ako 60 rokov a túto budovu darovala Advokátska komora práve deťom, aby v nej trávili svoj voľný čas a venovali sa záujmovým krúžkom.

Vonkajšiu fasádu budovy sme v minulosti už zrealizovali. Vtedy deti aj keď s priestorovým obmedzením v týchto priestoroch aj napriek prebiehajúcej rekonštrukcii vykonávali aspoň čiastočne svoju činnosť. Čo s deťmi počas rekonštrukcie interiéru? Je logické, že počas nej musíme niekde deti dať, ale máme aj lepšiu alternatívu. A tou je zrekonštruovať mestské priestory a presunúť ich tam. „Zabili“ by sme tak dve muchy jednou ranou. Mesto vlastní budovu v širšom centre mesta, ktorá niekoľko rokov chátra a po jej rekonštrukcii by mohli deti z CVČ vykonávať svoju činnosť práve v nich. Jedná sa o budovu pri letnom amfiteátri známej aj ako posádkový klub.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nespornou výhodou oproti presťahovaniu do súkromných priestorov je, že dnes nevieme ako bude dlho trvať samotná rekonštrukcia a ani koľko bude stáť. Vieme ako to na Slovensku chodí a rekonštrukčné práce, zvlášť na národných kultúrnych pamiatkach sa môžu naťahovať aj niekoľko rokov. Je dôležité, aby mali deti stabilnú strechu nad hlavou a jediným spoľahlivým riešením je, že ich presťahujeme z mestských priestorov do iných mestských priestorov. V projekte na rekonštrukciu bývalej Advokátskej komory je potrebné ak chceme, aby sa deti vrátili do svojej pôvodnej budovy, aby sme dali projektantovi jasný zámer, že pri návrhu na rekonštrukciu musí vychádzať z požiadaviek CVČ a aby celá rekonštrukcia prihliadala na to, že sa tam deti vrátia. Bol by hriech, ak by sme túto budovu deťom zobrali. Bez garancie toho, aby bolo CVČ v mestských priestoroch bude budúcnosť tejto organizácie ohrozená.

!!!! Aktualizované 2.6.2020, 10:08 hod - čierne na bielom predniesla komisia menovaná primátorom Dankom výstup zo stretnutí: 

1.NP (prízemie) – obchody a služby 

-všetky komerčné priestory zachovať, tak aby boli využiteľné na prenájom obchodov a drobných služieb, ktoré nemajú nároky na hygienické vybavenie. Sociálne zariadenie bude upravené len pre potreby personálu.

 
2. NP (poschodie) – Kultúrno – spoločenské priestory pre potreby mesta 
-spoločenská sála a ostatné priestory budú využité na kultúrnospoločenské akcie mesta typu koncerty, premietanie, divadlo, sobáše , slávnostné zasadnutie MsZ, prijatie vládnych delegácií a pod.,
-priestory súvisiace so spoločenskou sálou budú tvoriť zázemie ako : kuchynka, sklad nábytku, šatňa, kancelária, sociálne zariadenie
-v spoločenskej sále je potrebné navrhnúť techniku na premietanie, ozvučenie, osvetlenie.

 
3.NP (poschodie) – Kancelárie pre advokátov alebo notárov spolu so sociálnym zázemím určené na prenájom, a to z dôvodu zachovania historického účelu budovy. 
-V celom objekte je potrebné podľa možností riešiť optické káble pre počítačovú techniku,
-povrchy v objekte (steny a podlahy) vrátane osvetľovacích predmetov riešiť vo vyššom štandarde, 
-pamiatkový úrad požaduje okrem stavebnej projektovej dokumentácie dopracovať realizačný projekt interiérového vybavenia,
-Na základe uvedených požiadaviek pripraví projektant predbežný plán riešenia dispozície a po odsúhlasení členmi komisie, môže byť spracované projektová dokumentácia pre realizáciu obnovy vrátane technických profesií. Realizačný projekt interiérového vybavenia bude predmetom samostatnej objednávky.

O Centre voľného času

Centrum voľného času Kamarát je mestská organizácia pôsobiaca ako voľnočasové zariadenie a pôsobí v priestoroch patriacich mestu Martin. Jedná sa o budovu na ulici A. Kmeťa (bývalá Advokátska komora) a v elokovaných pracoviskách na ZŠ, MŠ, športoviskách, tanečných sálach a v komunitnom centre. CVČ má v aktuálnom školskom roku 2411 členov v 165 záujmových útvaroch (krúžkoch). Počet záujmových útvarov, ktoré sa realizujú priamo v sídle CVČ je 36 a navštevuje ich 498 členov. Organizuje divadlá, koncerty, súťaže, sústredenia, stretnutia so zaujímavými osobnosťami. Dlhodobo organizuje okresné a krajské kolá postupových súťaží pre žiakov ZŠ a študentov SŠ vyhlásených MŠ SR a IUVENTou. Kolektív zamestnancov tvoria kvalifikovaní pedagógovia a odborníci v oblasti umenia a kultúry, profesionálni tanečníci, výtvarníci, divadelníci a športovci, ktorí chcú pracovať s deťmi a mládežou a odovzdať im svoje skúsenosti. Centrum voľného času Kamarát úzko spolupracuje s občianskymi združeniami, ktoré sa tak isto venujú práci s deťmi a mládežou - Detský folklórny súbor Turiec, ktorý má za sebou už 37 rokov nepretržitej činnosti pri zachovávaní tradícií nášho regiónu a folklórny súbor Fatran s 23 ročnou tradíciou.

História budovy CVČ Kamarát

Budova Centra voľného času Kamarát v Martine má bohatú históriu a je zapísaná v ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky ako národná kultúrna pamiatka. Jej vznik siaha do obdobia, keď sa Turčiansky svätý Martin stal sídlom Advokátskej komory pre Slovensko a Podkarpatskú Rus. Správy výbor rozhodol, že práve v Martine – na uhle západnej strany plánovaného námestia Andreja Kmeťa – postaví svoju reprezentačnú budovu.

Stavba bola dokončená v roku 1923 a Advokátska komora sídlila v budove v rokoch 1923 až 1944

Na pozemku, kde stojí budova slovenských advokátov, sa kedysi týčil Gráberovský dom a pri ňom sa nachádzal drevený mostík cez potok Silava, ktorý sa vlieval do Turca. Ľudia po mostíku prechádzali, keď smerovali na železničnú stanicu.

Architekt Palkovič situáciu teda vyriešil tak, že potom zviedol do betónového kanála popod budovu. Práve preto nie je dom Advokátskej komory podpivničený. Stavbu realizovala firma Hlava – Palkovič – Uličný a architekt Ján Palkovič ju navrhol v novoklasicistickom slohovom štýle.

Svoj obchod tu mala keramika Lipa, kníhkupectvo Naše vojsko, ale málko vie, že v tejto budove sa istý čas nachádzala aj pobočka Národnej banky. 28.februára 1959 darovala Advokátska komora budovu deťom. Odvtedy v nej sídlil Okresný dom detí a mládeže, Okresný dom pionierov a mládeže, Dom detí a mládeže a od 1. Decembra 1993 je sídlom Centra voľného času Kamarát.

ZDROJ: CVČ Kamarát pri príležitosti 60. Výročia práce s deťmi a mládežou.

Stanislav Thomka

Stanislav Thomka

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Poslanec mesta Martin a Žilinského samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  Rusko 2008čo deň dalUkrajina 2007Politika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu